فدرال رزرو دستورالعمل‌ اهدای «حساب‌ مستر» به بانک‌های کریپتو را صادر کرد

هیات مدیره فدرال رزرو آمریکا فرایند تدوین دستورالعمل‌های طبقه‌بندی‌شده برای اهدای حساب‌های فدرال رزرو را پایان داده است. بدین ترتیب بانک‌های کریپتو وایومینگ تحت بازبینی‌های شدیدتر قرار می‌گیرند.

به گزارش و به نقل از کوین تلگراف، هیات مدیره فدرال رزرو آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد تدوین دستورالعمل‌ خود برای بانک‌های وابسته را نهایی کرده است. این دستورالعمل مواردی که بانک‌های وابسته باید در زمان بررسی درخواست‌ باز کردن حساب‌ متصل به فدرال رزرو ( اصطلاحا حساب مَستر (Master Account)) و سرویس‌های پرداختی مدنظر قرار دهند را نهایی کرده است. این دستورالعمل ها یک چارچوب بررسی در سه دسته‌بندی و بر اساس سطح ریسک متقاضیان ایجاد می‌کند.

این دستورالعمل‌ ابتدا در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) ارائه و پروپوزال متمم آن در ماه مارچ (اسفند ۱۴۰۰) عرضه شد. دستورالعمل‌ نهایی که پس از انتشار در دفتر ثبت فدرال اجرایی می‌شوند، شباهت بسیار زیادی با پروپوزال‌های قبلی دارد. فدرال رزرو در بیانیه خود گفته است:

نهادهایی که در فعالیت‌های نوظهور حضور دارند که مسئولان هم‌چنان در صدد توسعه چارچوب‌های قانون‌گذاری و نظارتی مناسب برای آنها هستند، تحت بررسی و بازبینی گسترده‌تری قرار خواهند گرفت.

فدرال رزرو در ادامه گفته است که چارچوب‌های مذکور بازنگری شده‌اند تا با سازمان‌های غیرفدرال که تحت قوانین ایالتی و فدرال قرار دارند برخورد یکسان و عادلانه‌تری داشته باشد. سازمان‌های غیرفدرال که تحت قوانین فدرال دسته‌بندی شده‌اند اما دارای شرکتی تحت نظارت فدرال رزرو نیستند، با بررسی‌ها و بازبینی‌های دقیق‌تر و شدیدتری مواجه خواهند شد. سازمان‌های مالی به منظور دسترسی به سیستم‌های پرداخت جهانی به حساب‌های متصل به فدرال رزرو (حساب مستر) نیاز دارند.

رویکرد کُند و آرام فدرال رزرو در خصوص اهدای دسترسی به این نوع حساب‌ها به بانک‌های کریپتو، باعث ایجاد نارضایتی بین این بانک‌‌ها شده است. ایالت وایومینگ در سال ۲۰۱۹ قوانینی برای تاسیس بانک‌های بلاکچینی ارائه کرد. در ماه ژوئن (خرداد)، بانک کاستودیا (Custodia) واقع در وایومینگ از هیات مدیره فدرال رزرو و شعبه فدرال رزرو در شهر کانزاس شکایت کرد و مدعی شد که ۱۹ ماه برای دریافت حساب مستر منتظر مانده است و انتظار برای فرآیندهای قانونی بیش از حد طول کشیده است.

قانون نوآوری مسئولانه در امور مالی که توسط دو سناتور آمریکایی، لومیس و گیلیبرند ارائه شده است، الزامات و پیش‌نیازهایی برای پاسخ فدرال رزرو به درخواست‌ اخذ حساب مستر ایجاد خواهد کرد. میشل بومن (Michelle Bowman) از مسئولان فدرال رزرو تاکید کرد که دستورالعمل‌ جدید، گام اول در خصوص شفاف‌سازی فرآیند اعطای حساب مستر است. البته او در ادامه اظهار داشت که صدور این دستورالعمل‌ نباید انتظارات بی‌جا برای تسریع زمان تکمیل بررسی و بازبینی‌ها به وجود آورد.

  • حساب مستر چیست و در فضای کریپتو چه اهمیتی دارد؟

در بانکداری آمریکا حساب مستر (Master Account) اصطلاحی است که در مورد حساب‌های متصل به فدرال رزرو به کار می‌رود و بانک‌های آمریکایی برای دسترسی به سیستم‌های پرداخت جهانی به حساب مستر نیاز دارند. بانک‌های کریپتویی در آمریکا برای دریافت این نوع حساب مدت‌ها معطل شده‌اند و اخیرا صدور دستورالعمل فدرال رزرو انتظار می‌رود روند اهدای حساب‌های مستر را حتی اگر تسریع نمی‌کند اقلا شفاف کند.

منبع: cointelegraph


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه