توضیحات رییس کل بانک مرکزی درخصوص معاملات رمزارز در ایران


علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی در یک مصاحبه تلویزیونی توضیح داد قانون جدیدی برای استخراج‌کنندگانی که مجوز دارند تصویب شده است که طبق آن می‌توانند رمزارز استخراج شده را برای واردات استفاده کنند. وی افزود خرید و فروش رمز ارز خارج از چارچوب و برای مبادله و سرمایه گذاری ممنوع است و به رسمیت شناخته نمی‌شود.

به گزارش و به نقل از سایت خبرگزاری بانک مرکزی، علی صالح‌آبادی، رییس کل بانک مرکزی، در برنامه صف اول، در خصوص بررسی عملکرد بانک مرکزی در حفظ ارزش پول ملی و تنظیم مقررات نظام پولی و ارزی صحبت کرد که در آن به موضوع رمزارزها و ریال دیجیتال هم اشاره شد.

صالح‌آبادی از مصوبه جدید هیات دولت در خصوص بحث ماینرهای قانونی و واردات با رمزارزها خبر داد. طبق این مصوبه، استخراج‌کنندگان قانونی رمزارزها می‌توانند از رمزارز خود در زمینه واردات به صورت قانونی استفاده کنند.

صالح‌آبادی در مورد بحث رمزارزها در کشور خاطرنشان کرد از آنجا که قانونی برای مبادله با رمزارزها در کشور هنوز وجود ندارد، این کار از سمت بانک مرکزی مورد قبول نیست و ریسک‌های سرمایه‌گذاری و خرید و فروش با رمزارزها با خود افراد است.

وی یادآور شد:

البته همانطور که بانک مرکزی بارها اعلام کرده، خرید و فروش رمز ارز خارج از چارچوب و برای مبادله و سرمایه گذاری ممنوع است و به رسمیت شناخته نمی‌شود؛ بنابراین سیاست کلی فعلی در مورد رمز ارزها این است که مبادله آن به عنوان ابزار سرمایه گذاری مورد قبول نیست، اما کسانی که استخراج رمز ارز انجام داده‌اند در چارچوب آیین نامه مصوب هیات وزیران می توانند از آن برای واردات استفاده کنند.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد:

چند سالی است که رمزارزها در دنیا مطرح شده و کشورهای مختلف هنوز آن را به رسمیت نشناخته‌اند. در برخی کشورها هم رمزارزها را ممنوع اعلام کرده‌اند و به عنوان وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری آن را قبول ندارند. در کشور ما نیز در سال ۱۳۹۹ دولت آیین نامه‌ای را برای کسانی که با مجوز قانونی وزارت صمت و وزارت نیرو رمز ارز استخراج کرده‌اند تصویب کرد تا بتوانند دارایی خود را در سامانه‌ای تحت نظارت بانک مرکزی عرضه نموده و از رمز ارز استخراج شده برای واردات استفاده کنند.

ماینرهای مجاز می‌توانند رمزارزهای خود را برای واردات استفاده کنند

کشورهایی مانند چین، مبادلات و معاملات رمزارزها را ممنوع کرده اند. در کشور ما، در سال ۹۹، دولت آیین‌نامه‌ای را برای کسانی که استخراج رمزارز انجام می‌دهند، تعیین کرده است. با مجوز قانونی که از سمت وزارت نیرو و صمت دریافت می‌کنند، مزرعه استخراج رمزارز خواهند داشت و این افراد رمزارزی که استخراج می‌کنند را می‌توانند در سامانه تحت نظارت بانک مرکزی عرضه کرده و واردکنندگان از آن برای واردات استفاده کنند.

رییس کل بانک مرکزی افزود:

ما برای افرادی که مجوز استخراج رمزارز گرفته بودند، امکانی را فراهم و مقرراتی را با هماهنگی وزارت صمت برای عرضه رمزارز به مقصد واردات آماده و تعریف کرده‌ایم که این مقررات و چارچوب مصوب شده در هفته آینده اعلام عمومی خواهد شد.

با توجه به این قانون، ماینرهای مجوزدار می‌توانند رمزارز خود را برای واردات عرضه کنند، اما مبادله با رمزارزها قانونی نیست و افرادی که سود و ضرر می‌کنند، دچار ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌شوند.

کارکرد «رمز ریال» با رمزارزهای دیگر متفاوت است

صالح آبادی در خصوص رمزریال یا ریال دیجیتال توضیح داد:

بحث رمزریال با سایر رمزارزها کاملا متفاوت است. رمزریالی که ما تعریف کردیم این است که افراد به جای جابجا کردن اسکناس ریال، می‌توانند از رمزریال یا ریال دیجیتال استفاده کنند. در واقع، ریال دیجیتال، جایگزین اسکناس ریال است. کارهای آن در بانک مرکزی انجام شده و طبق وعده، در شهریور ماه به صورت آزمایشی عملیاتی می‌شود. تعداد کشورهایی که در جهان این کار را انجام داده‌اند بسیار معدود است.

رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد:

امکان خوبی که با این کار فراهم می‌شود این است که افرادی که می‌خواهند اسکناس ریال را جابجا کنند، از ریال دیجیتال استفاده می‌کنند. در واقع، از آنجا که ناشر اسکناس ریال بانک مرکزی است، ریال دیجیتال را نیز بانک مرکزی منتشر می‌کند. البته جزئیاتی وجود دارد و آموزش‌هایی باید در این زمینه انجام شود.

  • آیا معاملات رمز ارز در ایران ممنوع است؟

به گفته رییس کل بانک مرکزی، فعلا در ایران قانونی برای مبادله با رمزارزها وجود ندارد. وی اضافه کرد این کار از سمت بانک مرکزی مورد قبول نیست و ریسک‌های سرمایه‌گذاری و خرید و فروش با رمزارزها با خود افراد است. صالح آبادی توضیح داد خرید و فروش رمز ارز خارج از چارچوب و برای مبادله و سرمایه گذاری ممنوع است و به رسمیت شناخته نمی‌شود.

  • رمز ریال از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی توضیح داد «رمز ریال» به صورت آزمایشی در شهریور ماه اجرایی خواهد شد.

 

 

منبع: میهن بلاکچین


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه