در دورهمی انجمن بلاکچین ایران مطرح شد: ساماندهی کسب و کارهای حقوقی تبادل با توجه به حرکت در چارچوب آنها

در دورهمی انجمن بلاکچین ایران مطرح شد: ساماندهی کسب و کارهای حقوقی تبادل با توجه به حرکت در چارچوب آنها
روز گذشته و در دومین نشست و دورهمی انجمن بلاکچین ایران بعد از گذر از شرایط کرونایی، خانم مهندس سیده مهکامه شریف زاد ریاست کارگروه تبادل انجمن بلاکچین ایران و مدیرعامل سامانه تبادلات OTC پارس بیت به ارائه گزارشی از عملکرد این کارگروه در ماه های گذشته و ذکر نکاتی در خصوص حوزه تبادل در کشور پرداختند که در این خبر به پوشش آن خواهیم پرداخت.

خانم شریف زاد در ایتدای سخنرانی خود به معرفی اعضای کارگروه پرداختند و با اشاره به اینکه اهم فعالیت کارگروه در این مدت روی سند پیشنویس زیست بوم رمزارزش ها صورت گرفته است تاکید کردند که کارگروه بالغ بر 200 نفر ساعت روی این پیشنویس وقت گذاشته اند اما بعد از ورژن مشخصی از سند و مشاهده عدم بروز اصلاحات کارشناسی کارگروه در سند، از اصلاحات آن خارج شده و مشارکتی در آن نداشته اند. لذا در همین خصوص به زودی اقدام به ارسال بیانیه هشدار و اطلاع رسانی در خصوص تصمیمات اشتباه در این زمینه نیز توسط کارگروه صورت میپذیرد.

همچنین در ادامه گزارش کارگروه تبادل، خانم شریف زاد مطرح نمودند که تا کنون ارتباط و تعامل نزدیک تری با فعالان تبادل برقرار شده است و دغدغه های آنها به صورت جزئی تری اخذ شده است تا در کارگروه در دستور بررسی و رسیدگی قرار گیرد. در این خصوص نیز نکات مهم رسیدگی از دید همکاران مرتبط با موضوعات
1- رسیدگی مالیاتی
2- پیگیری مسدودی حساب ها
3- پیگیری دریافت اینماد برای سامانه های تبادلاتی
4- برگزاری دورهمی و آشنایی بیشتر برای همکاران تبادل و استخراج لیست فعالان تبادلی
5- ساماندهی استعلامات امنیتی
ایشان اشاره نمودند که تمامی این نکات در دستور کارگروه قرار گرفته است و در حال پیگیری برای برطرف نمودن مشکلات و رسیدگی به پیشنهادات همکاران میباشند.

در بخش دیگری از صحبتهایشان به موضوع ایجاد آئین نامه داخلی کارگروه تبادل انجمن و بحث رسیدگی موضوع مالیاتی در تبادل پرداختند. توسط خانم شریف زاد مطرح شد که ساختارهای حقوقی تبادل در کشور در حال ارائه خدمات در چارچوب با وجود خلاء قانونی میباشند و علارغم عدم وجود ساز و کار قانونی و در عین حال تقاضای بالا برای ارائه خدمات هر چه بهتر، خود را در مسیر قانون قرارداده اند و برادری خود نسبت به ارائه ساز و کار درست را با پرداخت مالیات و ارزش افزوده و سایر وظایف حقوقی خود در پیش گرفته اند. این در حالی است که چنین ساختارهایی با مشکلات عدیده در زمینه کسب و کار خود مواجه هستند اما خدمات ارزنده ای را ارائه مینمایند. لذا عدم رسیدگی به ساماندهی این کسب و کارها به ضرر کشور و مردم است و میبایست هر چه سریعتر نسبت به شرکت هایی که سرویس خدماتی مناسبی در بخش تبادل ارائه مینمایند، توجه ویژه ای داشت و کمتر آنها را وارد چالش و مخاطره کرد.
همچنین مطرح شد که این ساز و کارها تا کنون اقدام به کارآفرینی و تسهیل گری در بخش های مختلفی از جامعه نموده اند بنابراین نبایست در بخش های اجرایی به مشکلاتی نظیر مسدودی حساب، محدودیت در تراکنش های بانکی و اینماد برخورد کنند.

در پایان این گزارش خانم شریف زاد پیشنهادی ارائه نمودند و درخواست ایجاد تشکلی از فعالان حقوقی OTC تبادل در انجمن بلاکچین ایران کردند و خواستار حمایت معنوی در راستای لیست نمودن فعالان OTC تبادل شدند. لذا با حضور این فعالان در انجمن و اخذ مستندات فعالیت حقوقی آنها در بخش تبادل کشور، حمایت های ساختاری نیز به آنها توسط انجمن داده شود و مشاوره های مالیاتی و حسابدری نیز اخذ نمایند.دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه