ارزش متاورس تا سال 2030 (1408) پنچ تریلیون دلار خواهد شد

شرکت مشاوره‌ی جهانی McKinsey & Company با انتشار گزارش جدیدی درخصوص متاورس (Metaverse)، ارزش تقریبی آن را در سال 2030 (1408) پنج تریلیون دلار، معادل با اقتصاد ژاپن، پیش‌بینی کرده است.

این گزارش که «Value Creation in the Metaverse» نام دارد، داده‌های خود را از دو نظرسنجی اخذ کرده است که شامل 3104 مصرف‌کننده در 11 کشور جهان بوده و 448 شرکت از بیش از 15 صنعت مختلف در آن حضور داشته‌اند.

فرصت‌های موجود در متاورس

طبق این گزارش می‌توان گفت که با گسترش متاورس در زندگی روزمره‌ی ما 50 درصد از رویدادهای زندگی ممکن است در یک فضای مجازی برگزار شده و 80 درصد از حجم تجارت احتمالا تا سال 2030 تحت تاثیر فعالیت کاربران در چنین جهانی خواهد بود. پیش‌بینی شده است هریک از کاربران اینترنت در آن زمان روزانه حدود 6 ساعت از عمر خود را در جهان‌های متاورسی سپری کنند.

بخش بازی‌سازی پیشتاز اصلی متاورس خواهد بود که حضور دو صنعت فیلم‌سازی و موسیقی را به میزان قابل‌توجهی کمرنگ خواهد کرد. این شاخه درحال حاضر بیش از 3 میلیارد گیمر در سراسر جهان داشته و ارزشی بالغ بر 200 میلیارد دلار به خود اختصاص داده است.

ارزش متاورس تا سال 2030 (1408) پنچ تریلیون دلار خواهد شد

نکته‌ی قابل‌توجه آن است که علاوه‌بر بازی‌سازی دو حوزه‌ی تجارت الکترونیکی و تبلیغات مجازی از مهمترین حاضرین متاورس هستند که ممکن است به ترتیب 2.6 تریلیون دلار و 206 میلیارد دلار از حجم تراکنش‌های این فضا را دراختیار خود بگیرند.

Eric Hazan، نویسنده‌ی اصلی این مقاله، در یک پست مستقل شرایط فعلی متاورس را به جایگاه وب2 در سال 204 (1382) تشبیه نمود. در آن سال شبکه‌های اجتماعی و محتوای کاربر-محور سعی در دگرگونی شیوه‌ی ارتباط افرار با یکدیگر را داشتند، اما زیرساخت‌ها لازم برای ارتقای این آرمان‌شهر اینترنتی در دسترس نبود.

وی با مقایسه‌ی Metaverse به فناوری هوش مصنوعی در 5 سال پیش امیدوار است که سرمایه‌ی لازم برای توسعه‌ی زیرساخت‌های لازم به‌ زودی دراختیار آن قرار گیرد.

موج اشتیاق و بدبینی در متاورس

براساس این گزارش 95 درصد از مدیران اجرایی معتقدند که از متاورس می‌توان برای توسعه‌‌ی کسب و کار خود بهره برد. همچنین دو سوم مصرف‌کنندگان نیز از ترکیب فناوری دنیای مجازی و فیزیکی هیجان‌زده‌اند. Hazan خاطرنشان کرد که ادغام شبکه‌های مجازی قادر به ایجاد فرصت‌های جدیدی برای استقبال بخش‌های عمومی، مانند آموزشگاه‌ها و مراکز بهداشتی، از متاورس است و به اشتغال‌زایی منجر خواهد شد.

اما 31 درصد از مدیران ارشد حاضر در این نظرسنجی از سرمایه‌گذاری در این حوزه نگران بوده و آن را به‌ عنوان فضایی ناپایدار و نوپا توصیف کردند. علی‌رغم ریزش شدید بازار در هفته‌های اخیر و موج منفی عواطف نسبت به این کلاس از دارایی‌ها، در سال جاری بیش از 120 میلیارد دلار در فناوری‌های مرتبط با متاورس سرمایه‌گذاری‌ شده است که در در مقایسه با سال گذشته با افزایش 2 برابری روبه‌رو گشته است.

منبع: cryptopotato


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه