رمزارز چیلیز(Chiliz) چیست ؟دنیایی همراه با ورزش و بلاکچین

ترکیب تکنولوژی با جهان سرگرمی ما را وارد چرخه‌ای بی‌نهایت می‌کند. امروزه مردم خواهان این هستند که برای مدتی هر چند کوتاه از این دنیای پرهیاهو فارغ شده و زمانی را به سرگرمی اختصاص دهند. از این رو، پروژه‌های متمرکز بر سرگرمی و امور ورزشی الکترونیکی می‌توانند رشد چشمگیری در قیمت و جایگاه خود در بازار داشته باشند.

کدام ورزش را بیشتر دوست دارید؟ هوادار چه تیمی ایرانی یا خارجی هستید؟

 

تیم استقلال یا پرسپولیس ، منچستر یا .....؟ دوست دارید از تیم موردعلاقه‌تان حمایت کنید؟ تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه می‌شود با رمزارز  از تیم محبوب خود طرفداری کنید؟ ایا این کار را کرده اید ؟؟؟؟ این جا سوالی به وجد می اید که ایا همچنین چیزی امکان پذیر هست ؟

رمزارز چیلیز پاسخ تمام این سوال ها است .چیلیز یک نمونه از این پروژه هاست که با تعریف جدیدی که از مقوله هواداری ورزشی دارد، امکانات خلاقانه‌ای را به کاربران ارایه می‌دهد. این توکن به عنوان اولین و مطرح‌ترین ارز دیجیتال حوزه ورزش و سرگرمی اخیراً در بازار لیست شده است و توکن هواداری است که برای تعامل تیم‌های بزرگ با هواداران در بلاکچین اختصاصی خودش فعالیت می‌کند. در ادامه با معرفی بیشتر این پروژه با ما همراه شوید.

رمزارز چیلیز چیست؟

رمزارز چیلیز در سال 2012 به عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت بین‌المللی ورزش و سرگرمی Mediarex Group، توسط  الکساندر دریفوس Alexandre Dreyfus در مالت تاسیس شد. این شرکت در سال 2018 کار بر روی پلتفرم اختصاصی خود به نام سوشیوس Sociosرا با یک سرمایه‌گذاری 66 میلیون دلاری آغاز و این پلتفرم را در دسامبر 2019 راه‌اندازی کرد. امروزه اپلیکیشن سوشیوس بر روی میلیون‌ها دستگاه تلفن همراه نصب شده و به کاربران امکان خرید یا معامله توکن‌های NFT‌ باشگاه مورد علاقه خود را می‌دهد. در حال حاضر چیلیز علاوه بر دفتر اصلی خود در مالت، دفاتری در فرانسه، ترکیه، اسپانیا، کره جنوبی و برزیل هم دارد.

 بلاکچین چیلیز با توکن بومی CHZ، خود را به عنوان یک پلتفرم بین‌المللی پیشرو در حوزه فینتک در زمینه کسب و کارهای “سرگرمی ورزشی” خاطرنشان می‌کند. در واقع، چیلیز بستر تعامل طرفداران ورزشی بنام Socios را در بلاکچین چیلیز توسعه داده و ساخته است.این پلتفرم برای ایجاد تجربیات بی نظیر برای طرفداران ورزش‌ها و کسب درآمد از تعامل طرفداران با استفاده از فناوری بلاکچین ساخته شده است. چندین تیم مطرح فوتبال، شرکت‌های ورزشی و ورزشکاران درگیر این پروژه هستند.

اولین شریک چیلیز، باشگاه فوتبال یوونتوس ایتالیا بود و این تیم توکن هواداری خود را در نوامبر 2019 به صورت عمومی عرضه  کرد و 1.3 میلیون توکن (از کل عرضه 20 میلیونی) خود را طی یک ماه به فروش رساند.

به عبارت دیگر چیلیز یک پلتفرم تعامل با طرفداران است که به شما امکان می دهد بر تصمیمات خاصی که توسط تیم مورد علاقه خود گرفته می شود تأثیر بگذارید. به گفته کانال رسمی آنها توکن CHZ یک ارز دیجیتال برای توکن‌ سازی ورزشی است که «اولین برنامه مشارکت و جوایز مقیاس‌ پذیر جهان که طرفداران می‌ توانند فن توکن‌ های مارک‌ دار را بخرند و معامله کنند و همچنین در نظرسنجی‌ های متمرکز بر باشگاه رأی دهند».

به طور خلاصه میتوان رمزارز چیلیزتعریف کرد که  :

 • CHZ یک توکن کاربردی برای ورزش و سرگرمی است.
 • CHZ برای خرید فن توکن‌ ها استفاده می‌ شود که به طرفداران اجازه می‌ دهد به سازمان‌ های برتر ورزشی نفوذ کنند.
 • فن توکن‌ ها از یک زنجیره مبتنی بر اتریوم اثبات اعتبار یعنی چیلیزچین استفاده می‌کنند.

به عبارتی ویژگی های اصلی توکن CHZ میتوان گفت که   :

 • CHZ برای شرکت در پیشنهادات فن توکن و لاکر روم ها (فروش اولیه فن توکن) الزامی است.
 • هدف از فن توکن ها این است که طرفدار محور باشد و به تماشاگران این امکان را می دهد که در باشگاه های ورزشی خود مشارکت کنندگان فعالی باشند.
 • فن توکن ها را می توان در صرافی داخلی چیلیز در برابر CHZ معامله نمود.

چیلیز با طراحی پلتفرمی به نام سوشیوس  موفق به جذب بیش از 380 میلیون هوادار ورزشی شده است. علاوه بر این بیش از 2 میلیارد گیمر نیز در این پلتفرم حضور دارند که این نشان از محبوبیت این پلتفرم دارد. قطعاًرمزارز چیلیز با این سطح از محبوبیت مثبت در آینده پیش بینی می‌شود.و میتوان گفت که کاربران برای دریافت پاداش کافی است در رأی‌گیری‌ها شرکت کنند.

و در صحبت های اولیه در این مقاله اسم هایی از باشگاه های معروف اورده شد و میتوان رد پای رمزارز چیلیز را حس کرد که رمزارز چیلیز با ساخت پلتفرم سوشیوس اقدام به مشارکت با باشگاه‌های مختلف ورزشی و مراکز معروف ورزشی جهان کرده است. جذابیت این رمزارز این است که با بسیاری از باگاه های معروف قرارداد همکاری امضا کرده است و میتوان علاوه بر اون باشگاه ها  به کمپانی مشهور ورزش‌های رزمی مختلط یا همان MMA را نیز به این فهرست اضافه کنیم.  البته کارآیی چیلیز به همین‌جا ختم نمی‌شود. این هواداران می‌توانند با هیئت‌مدیره باشگاه در ارتباط باشند و حتی در تصمیم‌گیری‌های آنها مشارکت کنند. از اینها گذشته آنها می‌توانند در انتخاب بنرهای تبلیغاتی و حتی نام زمین نیز مشارکت کنند.

نکته ای مهم از طرف رمزارز چیلیز :

رمزارزچیلیز در بلاکچین اتریوم شکل گرفته است و با استانداردهای ERC-20 سازگار بوده و کاربران برای خرید توکن هواداری باشگاه مورد علاقه خود ملزم به داشتن آن هستند.

هدف سازندگان رمزارز چیلیز چیست ؟

سازندگان این رمزارز تصمیم گرفتند که حالت تهاجمی تدافعی بین طرفداران تیم‌های مختلف ورزشی به خصوص ورزش فوتبال را کم‌رنگ کنند و بین باشگاه‌های مختلف و طرفداران تعصبی این باشگاه‌ها نوعي يكپارچگي به وجود بياورند و ايشان را به هم نزديك كنند. و با نظر و رای طرفداران  بتواندد به هدف تیم برسند .

کمی درباره پلتفرمسوشیوس بدانیم  ؟

Socios.Com اولین بستر تعامل طرفداران است که در بلاکچین چیلیز Chiliz ایجاد و مستقر شد.  این توکنرمزارز انحصاری مورد استفاده در بستر Socios.Com است. این پلتفرم توسط طرفداران برای خرید Fan Tokens از تیم ها و سازمان های ورزشی شناخته شده در سطح بین المللی استفاده می شود. این تیم ها شامل تیم های فوتبال مانند بارسلونا، یوونتوس، پاری سن ژرمن و آث میلان هستند. همچنین کاربرانی که Fan Tokens توکن های هواداری را در بستر Socios.Com خریداری می کنند، می توانند با رای دادن در نظر سنجی ها، روی تیم ها تاثیر بگذارند. رای دادن با استفاده از قرارداد هوشمند فعال می شود که به طور شفاف در بلاکچین چیلیز اجرا می شوند. علاوه بر این، بلاکچین چیلیز همچنین برای ضبط Fan Tokens استفاده می شود.

باشگاه فوتبال یوونتوس به دارندگان توکن هواداری خود اجازه داده تا آهنگ جشن گلزنی این تیم را که از بلندگوهای  استادیوم پخش می‌شود، انتخاب کنند.

v     باشگاه فوتبال بارسلونا اخیراً در یک نظرسنجی به هواداران خود امکان انتخاب نقش روی دیوار رختکن این تیم را داد.

v     باشگاه پاری سن ژرمن به هواداران خود امکان انتخاب پیام نوشته شده روی بازوبند کاپیتانی را می‌دهد.

v     همچنین برخی تیم‌ها قابلیت‌های بیشتری را برای هولدرهای توکن هواداری خود ارایه می‌دهند، از جمله:

v     بهره‌مندی از جایگاه VIP در مسابقات.

v     ملاقات حضوری با اعضای تیم.

v     خرید کالاهای ورزشی یا تبلیغاتی تیم مورد علاقه خود.

v     برنامه‌های گیمیفیکیشن و ...

FAN TOKENS   چیست ؟

عرضه توکن طرفداری  FTO  راهی عادلانه برای مشارکت‌های جدید برای راه اندازی توکن‌های طرفداری در بستر Socios.com است. قیمت ثابت برای پیش فروش هر توکن طرفداری توافق شده است. سپس، بخشی از کل توکن‌های طرفداری قبل از ورود به بازار آزاد در دسترس کاربران پلتفرم Socios.com قرار می‌گیرد. این هوداران اختصاصی را قادر می‌سازد دسترسی زودهنگام به راه اندازی توکن‌ها داشته باشند، مانند پروژه هایی همچون Polkastarter و TrustSwap.

 • به نکته ای که ما در این جا باید دقت داشته باشیم به این است که توکن های طرفداری زیر مجموعه توکن های CHZ هستند.

هر عرضه توکن طرفداریFTOدر مورد راه اندازی توکن مربوطه شامل اطلاعات مهمی مانند تاریخ شروع و پایان FTO، قیمت افتتاحیه و ارزش کل بازار است. این ویژگی به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد تا قبل از اقدام به تخصیص پول خود، آگاهانه تصمیم بگیرند، دقیقا مانند تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در هر توکن قابل تعویض دیگر.

کارایی های چیلیز چیست ؟

اکنون این شرکت دارای 80 متخصص از بیش از 25 کشور مختلف است، و مرتباً در حال رشد می باشد. سوشیوس ، پس از شروع فروتنانه در سال 2019، اکنون از 34 بخش برتر ورزشی حمایت می کند. اکثر آنها در فوتبال یا مسابقات ماشین سواری است.

پلتفرم سوشیوس و توکن CHZ طراحی شدند تا به طرفداران اجازه دهند که از تیم های مورد علاقه شان حمایت کنند. آنها می توانند این کار را از طریق معاملات بلاکچینی انجام دهند. تیم چیلیز در صدد است تا طرفداران را به صورت روزانه در کسب و کار مربوط به تیم های ورزشی، مشارکت دهد. همچنین این تیم، ابزارهای بلاکچین مهمی را در اختیار تیم های ورزشی قرار می دهد تا بتوانند طرفداران خود را در این عرصه مشارکت داده و از آنان سود بگیرند.

در مقاله ی پیش رو، در مورد پلتفرم سوشیوس و نقش آن در جامعه طرفداری ورزشی و بررسی تمایلات اخیر توکن سازی در ورزش های واقعی و الکترونیکی می پردازیم. همچنین در مورد ارز دیجیتال چیلیز و نحوه استفاده از آن صحبت می کنیم.

فناوری و ساختار سیستم رمزارز چیلیز به این صورت است ؟

پلتفرم سوشیوس (Socios platform) بر دو بلاکچین جداگانه فعالیت می کند:

 1. یک زنجیره جانبی با مجوز
 2. بلاکچین اصلی اتریوم

زنجیره جانبی با مجوز به دلیل “متمرکز بودن” مورد نکوهش قرار گرفته است، زیرا بیشتر یک زنجیره خصوصی است تا زنجیره ای عمومی. با اینحال، استفاده از یک زنجیره جانبی مجوز داده شده به امنیت بالای چیلیز کمک می کند.

هر چیزی اعم از رأی گیری و ترید در همین زنجیره جانبی رخ می دهد و همه اطلاعات به صورت دائم در یک دفتر کار توزیع شده عمومی قرار می گیرد. با استفاده از زنجیره ی جانبی مجوز داده شده، چیلیز قادر است تا هزینه های تراکنش را، از طریق مکانیزم اجماع گواه اثبات اعتباربرای تأیید بلاک های جدید، به صورت چشمگیری کاهش دهد. این زنجیره جانبی همچنین باعث می شود که پلتفرم اصلی به صورت دلخواه مقیاس بندی شده و شکل بگیرد.

از بلاکچین اصلی اتریوم در همه ی امورِ مرتبط با تراکنش های توکن CHZ با استاندارد ERC-20 استفاده می شود. این شامل ایجاد و مبادله توکن های هواداری و مبادله موجودی های حساب ها می شود، که بخشی از ویژگی های دیگر خدماتی در این پلتفرم است. همه این تراکنش ها به صورت دائم و حسابرسی شده در شبکه اصلی اتریوم ذخیره می شوند.

پلتفرم سوشیوس به هر دو بلاکچین متصل است، که بدین ترتیب به عنوان اوراکلی عمل می کند که زنجیره جانبی مجوز داده شده را به زنجیره اصلی اتریوم وصل می کند.

توکن های CHZ به صورتی کارآمد بر بلاکچین اتریوم توزیع می شوند. درحالیکه توکن های هواداری غیر قابل معاوضه بر زنجیره جانبی مجوز داده شده توزیع می گردند. دفترهای کل توزیع شده عمومی هر دو زنجیره، ماندگار هستند. آنها شامل تاریخچه کامل تراکنش ها می شوند، که میتوانند هر لحظه توسط هر کسی حسابرسی شوند.

مزایا و معایب ارز چیلیز

از برجسته‌ترین مزایای شبکه چیلیز می‌توان به شفافیت و اعتبار این پروژه اشاره کرد. شرکتی که وظیفه پشتیبانی از این پروژه را برعهده دارد در اروپا ثبت شده و حساب‌های مالی و هویتی آن کاملا تایید شده است. یکی دیگر از مزایای این شبکه فعالیت در حوزه پرطرفدار ورزش و فوتبال است. این موضوع به محبوبیت رمزارز چیلیز کمک زیادی می‌کند.

از دیگر مزایای ارز چیلیز می‌توان به عدم نیاز به ماینر برای مشارکت در فرایندهای شبکه، حل مشکل مقیاس‌پذیری و همکاری با مجموعه‌ها و باشگاه‌های معتبر اشاره کرد.

منتقدان ارز دیجیتال چیلیز معایبی برای این توکن برشمرده‌اند. لیست نشدن در صرافی‌های معتبر، وابستگی سرنوشت پروژه به دیگر صنایع و الگوی اجماع تمرکزگرا از مهم‌ترین معایب ارز CHZ است.

روش های خرید و استفاده از ارز دیجیتال چیلیز چیست؟

دو راه اصلی برای خرید رمزارز چیلیز وجود دارد

 • گزینه اول از پلتفرمسوشیوس (Socios platform)
 • گزینه دوم خرید چیلیز برای سرمایه‌گذاری است. طرح تجاری چیلیز در مواجهه با نوسانات بازار ارزهای دیجیتال انعطاف پذیر بوده و این ویژگی، توکن را برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال به حداقل رساندن فراز و نشیب ارزهای اصلی بازار هستند جذاب می‌کند.

مناسب ترین کیف پول های رمزارز  چیلیز چیست؟

چیلیز با استانداردهای ERC-20 و BEP-20 سازگار است، بنابراین می‌توانید از هر کیف پول سازگار با اتر از جمله کیف پول‌های سخت افزاری، برای دسترسی به وجوه چیلیز و انجام تراکنش‌ها استفاده کنید.

مانند سیف پل، لجر و...

 و کیف پول ها نرم افزاری در وب سایت chiliz.net هم کیف پولی طراحی شده است، اما تنها برای هواداران ورزشی مناسب است نه برای تریدرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای ارز دیجیتال، چراکه امکانات محدودی دارد.

نکته :

همان‌طور که می‌دانید کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هرکدام ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین کافی است از بین گزینه‌هایی که از ارز دیجیتال چیلیز پشتیبانی می‌کنند یکی را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید. و بدانید که کیف پول های سخت افزاری از کیف چول های نرم افزاری امنیت بالاتری برخوردار هستند.

در ادامه این مقاله به سوال جذابی برخورد میکنیم که چگونه میتوان در این پلتفرم رمزارز چیلیز در تیم های منتخب رای داد ؟

موضوع مورد بحث و نظرخواهی و رای دهی توسط باشگاه ها انتخاب می شود. در صورتی که توکن طرفداران باشگاه خود را در دست دارید به صفحه ی باشگاهتان بروید. در آنجا یک لیست از نظرسنجی ها را مشاهده خواهید کرد. گزینه ی «Poll» را انتخاب نمایید و سپس رای دهید.

شاید فکر کنید که با رای دادن دارید توکن خود را خرج می کنید ولی اینطور نیست. شما با در دست داشتن تنها یک توکن حق رای را بدست می آورید و با آن یک توکن هرچند باری که بخواهید می توانید رای بدهید. به تعبیر دیگر با رای دادن مقادیر توکن شما کم نمی شود. البته لازم بذکر است که با افزایش میزان توکنی که در دست دارید، می توانید تاثیر رای خود را افزایش دهید. گفتنی است که هر باشگاه یک ظرفیت رای دهی درنظر گرفته است که هدف از آن حفظ دموکراسی در سیستم است. بنابراین حتی اگر 51% از توکن ها را در دست داشته باشید، باز هم نمی توانید به تنهایی خط مشی تعیین کنید و به تعبیری بلاک چین در مقبال حمله ی 51% مقاوم است.

توجه داشته باشید که اگر در یک نظرسنجی رای دادید تا پایان فرایند نظرسنجی توکن هوادارانشما مسدود می شود و امکان برداشت آن وجود ندارد.

فواید استفاده از Socios Pass:

 

 • حفظ سلامت عموم:

همانطور که در بالا هم اشاره شد، ساز و کار سوسیوس پس (Socios Pass) باعث حفظ سلامت عموم می شود

 • عدم نیاز به زیرساخت های گران قیمت:

 Socios Pass صرفاً به نرم افزار نیاز دارد برای اینکه کاربران بتوانند از خدمات آن در حوزه ی سلامتی استفاده کنند و به زیرساخت های گران قیمت نیازی نیست. بدیهی است که علاوه بر نرم افزار به یک بلاک چین نیز نیاز است ولی سوسیوس این بلاک چین را ساخته است و نه در طی فرایند ساخت و نه پس از آن کاربران متحمل هیچگونه هزینه ای نخواهند شد.

 • مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا:

شرکت سوسیوس در جمهوری مالت تاسیس شده است که بخشی از اتحادیه ی اروپا است و مستلزم به پیروی از تمام قوانین اتحادیه ی اروپا از جمله قانون مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) می باشد. این قانون در رابطه با حفاظت از اطلاعات و داده های شخصی کاربران فضای مجازی بوده و حداکثر محرمانگی اطلاعات باید رعایت شود. این قانون برای تمام شرکت هایی که در اتحادیه ی اروپا وجود دارند و همچنین شرکت هایی که در خارج از آن مستقر شده اند ولی با این اتحادیه مراودات دارند، وجود دارد.

 • وجود بلاک چین:

قرار گرفتن اطلاعات در بلاک چین باعث می شود که امکان دسترسی افراد ثالث به شکل های مختلف نظیر هک کردن حساب کاربری غیرممکن شود.

 • سرعت بالا:

با توجه به اینکه فرایندهای احراز به صورت آنلاین صورت می گیرد و از طرف دیگر استفاده از پروتکل های سوشیوس پس مبتنی بر کد QR است، در زمان افراد صرفه جویی می شود.

نمونه ای از توکن های طرفدارانFan tokens

 1. BAR  : این توکن متعلق به باشگاه بارسلونا می باشد و عرضه ی کلی آن حدود 40 میلیون توکن است. در زمان نگارش این مقاله قیمت هر فن توکن BAR برابر با 6 دلار است.
 2. JUV : اگر قصد رای دهی در تصمیمات باشگاه یوونتوس را دارید، باید توکن JUV را در دست داشته باشید. عرضه کلی آن برابر با 20 میلیون واحد است و قیمت آن در حدود 7 دلار و 30 سنت (در زمان نگارش) می باشد
 3.   PSG  : توکن هواداران باشگاه پاری سن ژرمن PSG می باشد که عرضه کلی آن 20 میلیون واحد و قیمت هر توکن آن حدود 5 دلار است.
 4. ATM : توکن طرفداران باشگاه اتلتیکو مادرید ATM با عرضه کلی 10 میلیون توکن می باشد.
 5. GAL : توکن عرضه شده توسط باشگاه فوتبال گالاتاسرای GAL می باشد که عرضه کلی آن 10 میلیون توکن و قیمت هر توکن آن نزدیک به 3 دلار است.
 6. ASR : توکنی که باشگاه فوتبال آ.اس. رم برای هواداران خود عرضه کرده است ASR نام دارد که عرضه کلی آن 10 میلیون توکن بوده که قیمت هر واحد آن معادل با 4 دلار آمریکاست.

جمع بندی :

Socios.com یک پلتفرم بلاک چین محور برای شرکت در نظرسنجی باشگاه ها است. توکنی که باعث قدرت بخشیدن به Socios.com می شود، چیلیز CHZ می باشد. شما می توانید ارز چیلیز را از اکثر صرافی های معتبر تهیه کنید و آن را با توکن هواداران مبادله کنید. دقت داشته باشید که برخلاف CHZ که صرافی های زیادی آن را مبادله می کنند، برای خرید توکن های هواداران فقط می توانید از طریق صرافی Chiliz.net اقدام کنید. از توکن طرفدران می توانید برای رای دادن در یک نظرسنجی استفاده کنید.

محصولات مرتبطدیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه