فرمان اجرایی بایدن در رابطه با رمزارزها به زودی منتشر می‌شود

فرمان اجرایی بایدن در رابطه با رمزارزها هفته آینده منتشر می‌شود و طی آن، از آژانس‌های مختلف خواسته خواهد شد تا برای قانون‌گذاری این حوزه با یکدیگر همکاری نمایند.

به گزارش و به نقل از کریپتوپوتیتو، جو بایدن، رییس جمهور آمریکا به دنبال آن است تا با انتشار فرمان اجرایی، سازمان‌های دولتی را مامور سازد تا با دقت به بررسی صنعت رمزارز بپردازند. بایدن از ابتدای ریاست جمهوری خود قوانین متعددی را وضع کرده و انتظار می‌رود این بار فضای کریپتو و رمزارز را هدف قرار دهد. فرمان اجرایی مذکور با تمرکز بر رمزارز ملی آمریکا احتمالاً هفته آینده منتشر خواهد شد.

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

فرمان اجرایی دستوری با امضای رییس جمهور است که عملکرد دولت فدرال را مدیریت می‌کند. با این حال، علیرغم اهمیت بسیار بالای آن، این فرمان قانون رسمی نیست چراکه کنگره می‌تواند آن را لغو نماید.

تا تاریخ ۱۵ فوریه سال ۲۰۲۲، بایدن ۸۰ فرمان اجرایی صادر کرده است و بر اساس گزارشات اخیر، انتظار می‌رود فرمان بعدی وی رمزارزها، توسعه دلار دیجیتال و همچنین مقررات مربوط به این حوزه در بازار آمریکا را هدف قرار دهد.

بایدن در این فرمان اجرایی وزارت خزانه‌داری، امور خارجه، دادگستری و امنیت داخلی را ملزم خواهد کرد تا چارچوب نظارتی جامعی برای صنعت رمزارز طراحی نمایند. علاوه بر این، این آژانس‌ها باید گزارشی دقیق در رابطه با آینده پول و سیستم‌های پرداختی تهیه نمایند.

طرفداران صنعت کریپتو معتقدند جهان در حال دیجیتالی شدن است و بیت کوین و آلت کوین‌ها در مرکز این تحول قرار دارند. به همین خاطر آنها معتقدند پول نقد دیگر چندان ترجیح داده نمی‌شود. همزمان، ارزهای فیات به دلیل افزایش افسارگسیخته تورم جهانی به تدریج ارزش خود را از دست می‌دهند و همین می‌تواند رمزارزها را به گزینه جذاب‌تری برای سرمایه‌گذاران تبدیل کند.

فرمان اجرایی بایدن می‌تواند بر اقداماتی برای محافظت از مصرف کنندگان، مشاغل و سرمایه‌گذاران متمرکز باشد. همچنین این دستورالعمل ممکن است به طور ویژه بر شفافیت و تقویت قوانین احراز هویت مشتری تاکید داشته باشد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از این فرمان اجرایی، دولت بایدن احتمالا تلاش خواهد کرد تا با سایر کشورها برای استانداردسازی قوانین حاکم بر رمزارزها همکاری نمایند.

هنوز مشخص نیست قانون‌گذاران آمریکایی تصمیم دارند تا قانون ویژه‌ای را برای رمزارزها معرفی کنند و یا این صنعت را چیزی شبیه به دارایی‌های مالی سنتی مانند سهام و یا اوراق قرضه در نظر می‌گیرند.

بایدن اولین رییس جمهوری آمریکا نیست که برای رمزارزها فرمان اجرایی صادر می‌کند. دونالد ترامپ و باراک اوباما نیز هر یک در زمان قدرت، دستورات اجرایی را در رابطه با دارایی‌های دیجیتال صادر کردند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸ ترامپ فرمان اجرایی صادر کرد و طی آن، آمریکایی‌ها را از هرگونه تراکنش مالی با رمزارز ملی پترو ونزوئلا ممنوع اعلام کرد.

اوباما نیز در سال ۲۰۱۵ به مقامات اجازه داد تا دارایی‌های دیجیتال مرتبط با فعالیت‌های مخرب سایبری را بدون اطلاع قبلی توقیف نمایند.

مقامات آمریکایی تاکنون چه وعده‌هایی داده‌اند؟

بر خلاف چین، دولت آمریکا هیچ تصمیمی برای ممنوعیت رمزارزها ندارد. جروم پاول، رییس فدرال رزرو در ماه اکتبر سال گذشته اظهار داشت نظارت بر این فضا ضروری است. علاوه بر این، وی نسبت به استیبل کوین‌ها هشدار داد و خاطرنشان کرد این دارایی‌های نیاز مبرمی به نظارت دارند.

چند روز بعد، گری گنسلر، رییس کمیسیون بورس آمریکا نیز سخنان پاول را به نحوی دیگر تکرار کرد و با اظهار نگرانی در رابطه با استیبل کوین‌ها، خاطرنشان کرد آنها می‌توانند به مشکلات ثبات مالی در شبکه پولی کشور منجر شوند.

علاوه بر این، اوایل سال جاری نیز گنسلر در گفتگویی به صرافی‌های رمزارز اشاره کرد و از ناظران مالی و مقامات خواست تا مستقیما برای چنین پلتفرم‌هایی قانون‌گذاری کنند.

منبع: cryptopotato


دیدگاه های شما

افزودن یک دیدگاه