هشدار 1 

بررسی دامنه های وبسایت تبادل

چنانچه قصد خرید یا فروش از سامانه هایی که توسط دوستان و آشنایان به شما معرفی شده اند و نام آشنا هستند را دارید، و یا لینک این وبسایت ها برای شما ارسال شده است، حتما قبل از باز کردن لینک ها یک بار سرچ سامانه را در مرورگر خود انجام دهید و از صحت دامنه اصلی و مقایسه با لینک ارسال شده اطمینان حاصل نمایید.

این موارد اکثرا در وبسایت هایی که از لیست کمیسیون برای کاربران خود استفاده می نمایند اتفاق می افتد و کلاهبردار با تغییر آدرس اصلی به یک آدرس مشابه، از بی دقتی کاربر سوءاستفاده می نماید و موجب ورود کاربر به لینک فیشینگ یا جعلی میشود.

ورود به این لینک مخرب میتواند برای دستگاه موبایل یا سیستم کامپیوتر شما خطرناک باشد و موجب دسترسی به فایل ها و اطالعات شخصی شما توسط کلاهبردار شود.


 

هشدار 2 

هویت و اصالت سامانه رمزارز

همانطور که شما در وبسایت ها اقدام به احراز هویت می نمایید بهتر می باشد که هویت سامانه هایی که قصد خرید یا فروش از آنها را دارید نیز بررسی نمایید.

اطلاعاتی از قبیل موارد زیر را حتما قبل از استفاده از خدمات وبسایت ها بررسی و مورد آزمایش قرار دهید:

آدرس - تلفن - نحوه پشتیبانی و خدمات - راه های دسترسی و مشاوره - مراحل ثبت خرید و فروش - زمان تسویه ریالی و رمزارزی - سابقه فعالیت و وبلاگ از نکاتی می باشد که باید قبل از هر تراکنشی در سامانه ها در نظر بگیرید

برخی افراد با صرف هزینه های کم اقدام به ایجاد وبسایت های جعلی و بدون خدمات می نمایند و صرفا روی این وبسایت ها درگاه های جعلی و راه های واریز به حساب های غیر قرار میدهند

تبعات خرید یا فروش به این وبسایت ها میتواند:

1 -  از دست رفتن سرمایه

2 -  جعل درگاه و دسترسی به حساب بانکی شما برای خالی کردن حساب

3 - سوء استفاده از مدارک هویتی شما و درج آنها در سایت های قمار و خالف باشد


 

هشدار 3 

وعده های تبلیغاتی خرید و فروش رمزارز / وعده قیمت های مناسب با اختلاف زیاد

ممکن می باشد در هر جایی تبلیغات صرافی های غیرمتعارف را مشاهده نمایید. این تبلیغات معمولا با هزینه های کم و در شبکه های اجتماعی یا بر بستر سامانه های مثل دیوار و شیپور درج میشود. بر فرض مثال اگر در تبلیغات وبسایت یا سامانه تبادلاتی وعده قیمت پایین تر در خرید یا بالاتر در فروش داده میشود، حتما قیمت را با چند وبسایت و سامانه دیگر مقایسه نمایید. چنانچه بازه تفاوت قیمت با سایر وبسایت ها زیاد باشد و غیرمعمول، حتما به این سامانه شک کنید و این موضوع میتواند ترفندی برای جذب شما و تمایل به واریز سرمایه ریالی و رمزارزی داخل وبسایت، جهت فریب و کلاهبرداری باشد. در نظر داشته باشید که سامانه های تبادلاتی با یکدیگر در رقابت قیمت می باشند اما این رقابت تفاوت زیادی در قیمت ها ندارد و خیلی بازه کوچکی را شامل می شود. وعده های تفاوت قیمت 1000 تومانی در تتر و امثال این، تنها موجب فریب کاری است


هشدار 4 

در اختیار قراردادن مدارک شخصی خود با وعده اخذ سود

گروهک های کلاهبرداران اقدام به اخذ مدارک و هویت افراد اعم از کارت ملی، شناسنامه، تعهدنامه و غیره به منظور قراردادن این مدارک در وبسایت های رمزارز می نمایند و از این طریق با استفاده از ایجاد تراکنش در حساب بانکی شما، معامله رمزارز انجام می دهند. تبعات حقوقی این تراکنش ها با شخص احراز هویت شده در وبسایت میباشد زیرا این تراکنش ها از طریق فیشینگ و مواردی نظیر آن رقم میخورد و در زمان مشخصی شما بعنوان شخص احراز شده و کسی که مدارکش را در اختیار قرارداده اید، با حجم بالایی از شکایات مواجه خواهید شد. این مورد در شرکت های کاریابی و یا نظافتی ( حتی در برنامه دیوار) گزارش شده است.

کلاهبرداران در این روش تقاضای احراز هویت افراد در وبسایت های تبادل می نمایند و در ازای چرخش پول در حساب کاربران وعده کسر 5 درصد سود از ریال واریز شده به حسابشان را می دهند. این ریال ها عمدتا فیشینگ و از راه خالف جابجا شده است و شمارا با حجم بالایی از شکایت رو به رو خواهد نمود که می بایست کل مبلغ را به مالباخته برگردانید


هشدار 5 

آگهی های رمزارز در اپلیکیشن های دیوار و شیپور

در خرید و فروش از صفحه های تبادل و رمزارز در شبکه های اجتماعی و یا سایت هایی نظیر "دیوار" و "شیپور" دقت نمایید. عموما افراد فریب کار و کلاهبرداران از این طریق اقدام به سوء استفاده از کاربران در فضای رمزارز و تبادل می نمایند و یا با ارسال لینک های مخرب برای کاربران اقدام به خالی کردن حساب بانکی ایشان می نمایند.

فضای این 2 اپلیکیشن فضای مناسبی می باشد تا کلاهبردار با کمترین هزینه بیشترین استفاده را از ناآگاهی کاربر ببرند و اقدام به اخاذی یا کالاهبرداری نمایند


هشدار 6

سامانه تبادلاتی را با کیف پول اشتباه نگیرید.

صرافی ها و یا پلتفرم های معاملاتی خصوصا خارجی محل نگهداری دارایی رمزنگاری شما نیست . بهترین و امن ترین محل ، کیف پول شخصی شما ( نرم افزاری و یا سخت افزاری ) می باشد.

سامانه های رمزارز فضای مناسبی برای نگه داری بلند مدت سرمایه شما نیست. زیرا در شرایطی ممکن است اتصال شما به هر دلیل به سامانه های تبادلاتی قطع شود اما سرمایه شما همیشه در کیف پول شما محفوظ می باشد.

پس صرافی های متمرکز فضای مناسبی برای نگه داری مقدار قابل توجه سرمایه نمی باشد